Almanya Ticari Vize

Almanya Ticari Vize, ülkeye iş seyahati, konferans, iş toplantısı veya fuar ziyareti gibi amaçlarla giriş yapacak kişilerin alması gereken C Tipi Vize türüdür. Almanya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport(Bordo) sahibi vatandaşlar Almanya Ticari vizesini almalılardır. Evraklar doğru ve eksiksiz olmalıdır. Almanya Konsolosluğu bu belgelerin güncel olmasına dikkat etmektedir. Bazı evraklar ise orijinal olası gerekmektedir. Bu evraklar amacına uygun olarak hazırlanmalıdır.

Almanya Ticari Vize kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahipleri Shengen üyesi ülkelerde 3 aya kadar kalabilirler. İlk kez Schengen vizesi alacaklar için 3 aylık vize çıkması istisnai durumlar haricinde pek mümkün değildir. Vize süreleri başvuru sahiplerinin doğru kullanımına göre artış göstermektedir.

Almanya ticari vize başvurularında Almanya’daki şirketlerinden veya ortaklarından davetiye gönderilmesi şarttır. Davetiyesiz yapılan ticari başvurular ret almanıza sebep olabilir. Almanya ticari vize başvuruları için gönderilen davet yazıları bir vize değildir sadece vize başvuru işlemleri için kullanılması gereken bir evraktır. Davetiyenin orijinal olma zorunluluğu yoktur.Gönderen şirket kaşe ve imzalı olarak mail üzerinden gönderebilir.

Almanya Ticari Vizesi Evrak Listesi

 • Başvuru Formu: Almanya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde Türkçe veya Almanca olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Minimum 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
  Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Davetiye
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
  Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgah (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şirket banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

 

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

 

 

Almanya Ticari Vizesi Sonuçlanma Süresi

Almanya vizesi konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak 15-20 gün içinde çıkmaktadır. Almanya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler ve resmi tatil günleri bu süreye dâhil değildir. Herhangi bir aksaklık yaşamamak için Almanya vize işlemlerine seyahatinize en fazla 3 en az 1 ay kala başlamanız tavsiye edilir. Almanya’da hızlandırılmış vize yoktur.

Almanya Vizesi İçin Randevu Alma

Almanya Konsolosluğu vize başvurularında, Almanya Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş seyahat acenteleri aracılığıyla kabul etmektedir Almanya vize başvuruları için randevu alınmalıdır. Randevular Almanya Konsolosluğunun internet adresinden online sistem üzerinden alınmaktadır. Başvuru sahiplerinin seyahat amacına göre randevu almaları gerekmektedir.

Biometrik Veri Beyanı

Almanya vize başvurularında randevu tarihinde parmak izi, biometrik fotoğraf gibi verilerin alınması sistemi, 25.09.2014 tarihinden itibaren Almanya vizesi için de uygulanmaktadır. Almanya vizesi başvurusunda bulunan kişiler parmak izi vermek zorundadırlar. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesi amacıyla yapılmaktadır. Son 5 yıl içerisinde parmak izi veren kişilerin tekrar parmak izi vermelerine gerek yoktur.